pulse

Sztuczna trzustka, przełom w leczeniu cukrzycy?

Cukrzyca to choroba mająca duży wpływ również na układ krążenia. Jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia chorób serca i utrudnia leczenie pacjentów kardiologicznych. Czy nowa metoda leczenia wyeliminuje problem cukrzycy?

Jak podaje RMF24, wynalazek nazwany “bio-sztuczną trzustką” ma być umieszczany w organizmie osób chorujących na cukrzycę typu 1.

W przeciwieństwie do przeszczepów trzustki nie ma – według wynalazców – ryzyka, że ten sztuczny organ zawierający żywe komórki (komórki typu B znajdujące się w tzw. wyspach trzustkowych) zostanie odrzucony przez organizm. Przed działaniem przeciwciał produkowanych przez układ odpornościowy pacjenta chronić je ma specjalna powłoka.

Żywe komórki znajdujące się w “bio-sztucznej trzustce” będą same regulowały poziom insuliny w organizmie, dzięki czemu nie będą już chorym potrzebne zastrzyki zawierające hormon.

W przyszłym roku “bio-sztuczne” organy tego typu mają zostać wszczepione 16 pierwszym pacjentom w ramach eksperymentalnego programu w Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Montpellier na południu Francji.

Więcej: www.rmffm24.pl

Oceń wpis:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...