pulse

Napoje energetyczne mogą nadwyrężać Twoje serce!

Coraz chętniej sięgamy po napoje energetyczne. Dają kopa jeśli chcemy popracować dłużej, a często pijemy je z przyzwyczajenia bo stały się ostatnio bardzo modne. Czy dodatkowy zastrzyk energii jest obarczony skutkami ubocznymi? Przeczytaj jak energetyki wpływają na nasze serce.

Napoje energetyzujące mogą powodować przesadne pobudzenie pracy serca i jego nadmierne obciążenie. Wg badań, po podaniu zdrowym osobom napoju zawierającego mieszankę kofeiny i tauryny, zaobserwować można znaczące przyspieszenie tempa skurczów serca jeszcze godzinę po podaniu, przy czym efektu tego nie zaobserwowano dla napojów energetycznych zawierających jedynie kofeinę. Naukowcy podejrzewają, że za mechanizm takiego oddziaływania odpowiada mieszanka cukru, tauryny i kofeiny, ale podkreślają że potwierdzenie tych wniosków, szczególnie w świetle działania długoterminowego, wymaga dalszych badań.

Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Napojów (American Beverage Association, ABA) zapewnia, że zarówno kofeina, jak i napoje produkowane z jej udziałem nie szkodzą zdrowiu, a większość napojów energetycznych zawiera mniej kofeiny niż filiżanka kawy. Jednak wg wice przewodniczącego Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Dr. Kim Williams’a, nadmierne spożycie tego typu napojów może nieść zagrożenie dla osób ze zdiagnozowaną chorobą serca.

Kofeina to roślinny alkaliod, należący do środków psychoaktywnych z grupy stymulantów. Znaleźć ją możemy nie tylko w napojach energetyzujących, ale także innych, np. typu cola lub kawie czy herbacie. Jej zawartość różni się w zależności od wielu czynników, m.in. gatunku i sposobu przyrządzania napoju. Kawa Arabica zawiera zwykle mniej kofeiny, niż Robusta, a jedna szklanka w zależności od długości parzenia i intensywności zawiera między 130-200 mg kofeiny. Susz herbaciany zawiera więcej kofeiny niż ziarna kawowe, ale do gotowego naparu przechodzi go ostatecznie mniej, przy czym na jego moc wpływa m.in. długość parzenia. Średnia zawartość kofeiny w szklance naparu herbacianego to od 30mg do 90 i więcej. Intensywność barwy naparu nie ma większego znaczenia, a biorąc pod uwagę, że za bezpieczną dzienną dawkę kofeiny uważa się 600mg, ryzyko jej przekroczenia poprzez picie herbaty jest stosunkowo niskie.

Śladowe ilości kofeiny w czekoladzie, jako produktu z ziaren kakaowca, nie są w stanie wywołać efektów porównywalnych z kawą, jednakże kostka (28g) czekolady mlecznej zawiera podobną ilość co szklanka kawy bezkofeinowej.
W napojach typu cola, w porcji 355ml, znajduje się od 10 do 50mg kofeiny, jednakże w popularnych energetykach znajdziemy już jej dużo więcej. W porcji napoju typu Red Bull znajdziemy zwykle powyżej 80 mg kofeiny.

Tauryna jest aminokwasem, której fizjologiczną funkcją w organizmie jest m.in. synteza kwasów żółciowych wydzielanych przez wątrobę, a także zwiększanie efektywności wykorzystania kreatyny i przyspieszenie regeneracji mięśni po wysiłku. Wpływa także na ośrodkowy układ nerwowy i wzmaga siłę skurczu serca. W formie syntetycznej dodawana jest do napojów energetyzujących, ale także np. odżywek dla sportowców.

Jeśli cierpisz na zaburzenia rytmu serca lub inną chorobę serca postaraj się ograniczyć napoje energetyzujące. Krótka drzemka lub szybki spacer będą lepszym sposobem na walkę z sennością i zmęczeniem, a Twoje serce na pewno Ci za to podziękuje!

Autor: Urszula Somow, dietetyk
Opracowano na podstawie: www.newsmaxhealth.com

Oceń wpis:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00)
Loading...