pulse

Bradykardia – serce które bije za wolno

Twoje serce bije wolno, masz zawroty głowy lub zdarzyło Ci się kiedyś stracić przytomność – być może masz bradykardię. Jak ją rozpoznać, czy jest groźna i kiedy należy ją leczyć?

Bradykardia to zbyt wolny rytm serca w stanie spoczynku, inaczej nazywany rzadkoskurczem. O bradykardii u dorosłych mówimy, gdy rytm jest wolniejszy niż 60 uderzeń na minutę.
Na wstępie powinniśmy rozróżnić:
bradykardię fizjologiczną, która nie jest stanem chorobowym i doświadcza jej większość z nas np. w czasie snu, oraz bradykardię patologiczną, której powodem są niedomagania serca – ta z reguły daje objawy.

Jakie są objawy Bradykardii?
U zdrowych osób bradykardia fizjologiczna nie wywołuje objawów. Jeśli jednak rytm zwalnia na tyle, że ilość krwi pompowanej przez serce nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania naszego organizmu (głównie mózgu), pojawiają się symptomy i zaczynamy mówić o bradykardii patologicznej. Nasilenie objawów zależy głównie od wydolności organizmu i wieku, możemy obserwować:

  • objawy łagodne, jak duszność, mroczki przed oczami
  • bardziej nasilone, np. omdlenia, zasłabnięcia, utraty świadomości (tzw. zespoły MAS)
  • aż po zatrzymanie akcji serca, w skrajnych przypadkach niedotlenienia mięśnia sercowego

Przyczyny Bradykardii
Bradykardia patologiczna jest skutkiem niedomagania struktur serca.
Możemy tu rozróżnić:

  • zaburzenia wytwarzania impulsów powodujących akcję serca (skurcze), np. zespół chorej zatoki, blok wyjścia
  • zaburzenia przewodzenia impulsów przez struktury serca, np. blok przedsionkowo-komorowy, blok odnogi pęczka His-a

Więcej o budowie i strukturach serca

Nasz organizm potrafi przyśpieszać i zwalniać akcję serca w zależności od zapotrzebowania organizmu na krew. Ten naturalny mechanizm obserwujemy przy bradykardii fizjologicznej (zatokowej), np. kiedy podczas snu lub gdy organizm jest w stanie głębokiego relaksu i zapotrzebowanie na tlen spada, organizm spowalnia częstość rytmu serca. Bradykardię która nie jest stanem chorobowym często obserwuje się również u sportowców. Ich organizm i mięsień sercowy są w bardzo dobrej kondycji co powoduje, że podczas pojedynczego skurczu serce potrafi przepompować więcej krwi, może więc “bić wolniej” dostarczając wystarczającą jej ilość.

Czy bradykardia wymaga leczenia?
Decyzję w każdym przypadku powinien podjąć lekarz. Podejmując decyzję o leczeniu bradykardii, w pierwszej kolejności wyklucza się przyczyny o charakterze przejściowym, np. przyjmowanie niektórych leków które mogą spowalniać pracę serca, zaburzenia poziomu elektrolitów, itd.
Bradykardia, która nie daje objawów z reguły nie jest leczona. Jeśli objawy są łagodne, konieczna jest głębsza analiza i wykluczenie innych przyczyn poza sercowych. W przypadkach, gdy objawy są bardziej nasilone i ich związek z bradykardią został potwierdzony, np. badaniem EKG lub zapisem Holtera, stosuje się leczenie.
Nieleczona bradykardia, której źródłem jest niedomaganie serca, z reguły nie mija, a jej objawy z czasem, zazwyczaj się nasilają.

Leczenie Bradykardii
W chwili obecnej w zasadzie nie ma leków, które mogą w sposób długotrwały i bezpieczny przyśpieszać rytm serca, dlatego w większości przypadków pacjentom wszczepia się stymulator serca. W zależności od konkretnego przypadku i mechanizmu w jakim powstaje bradykardia lekarz wybiera odpowiedni typ stymulatora jedno- lub dwu- jamowy.
Więcej o urządzeniach przeczytasz w zakładce stymulator serca.

Podziel się artykułem ze znajomymi używając poniższych ikon.
Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku!

Oceń wpis:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 3,29)
Loading...