Serce cz.1 – funkcje i budowa
Serce to przykład geniuszu natury, potrafi działać bez przerwy dziesiątki lat, reaguje na różne bodźce, a jego budowy nie powstydziłby się niejeden konstruktor…
Funkcja serca
Serce to główny element układu krążenia, dzięki jego pracy krew krąży w naszym organizmie dostarczając tlen i składniki odżywcze do naszych organów i komórek. Można więc powiedzieć, że jest to pompa napędzająca cały nasz układ krążenia.
Jak zbudowane jest serce?
Natura wyposażyła serce w różne struktury aby mogło skutecznie i długotrwale wypełniać swoją funkcję. Serce zbudowane jest głównie z mięśni które tworzą cztery jamy: dwie mniejsze o cienkich ściankach nazywane przedsionkami, oraz dwie większe o grubych ścianach nazywane komorami. Odpowiedni kierunek przepływu krwi w sercu organizują zastawki, które przepuszczają krew tylko w jednym kierunku. Mamy ich w sercu cztery: dwie pomiędzy przedsionkami i komorami (mitralna i trójdzielna), oraz dwie przy odpływie z komór (aortalna i płucna). Bicie serca, które słyszymy to właśnie dźwięk pracy zastawek. Przedsionki, przez które napływa krew podążając do komór, mają za zadanie wspomóc napełnianie komór krwią – kurcząc się wcześniej niż komory dopompowują krew do komór. Ich działanie można porównać do turbosprężarki w silniku samochodu.
Po co nam dwie komory i dwa przedsionki?
Serce możemy podzielić na dwie części prawą i lewą które oddzielone są od siebie przegrodą. Prawa część pompuje krew z naszego ciała do płuc (mały obieg), a lewa część przepompowuje natlenioną krew z płuc z powrotem do naszego ciała (duży obieg).
Lewa część dostarcza krew do wszystkich naszych organów i części ciała, wykonując cięższą pracę niż prawa część, która pompuje krew “tylko” do płuc. Różnicę tę odzwierciedla grubość mięśnia tworzącego lewą komorę, która jest znacznie grubsza od ścian prawej komory. Taka dwustopniowa budowa zwiększa “bezawaryjność” serca, ponieważ przy niedomaganiu jednej ze stron, druga może wspomóc pracę pierwszej.
Co to jest układ wieńcowy?
Podobnie jak wszystkie komórki naszego ciała, również mięsień serca do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu i składników odżywczych. Funkcje zasilania mięśnia sercowego pełni układ naczyń wieńcowych, w którym możemy wyróżnić żyły i tętnice wieńcowe.
Tętnice wieńcowe uchodząc z aorty rozgałęziają się i oplatają cały mięsień serca, doprowadzając natlenowaną i bogatą w składniki odżywcze krew do serca. Wykorzystana przez serce krew, uboga w tlen i składniki, powraca żyłami wieńcowymi, które łączą się w coraz to większe naczynia do zatoki wieńcowej, której ujście znajduje się w prawym przedsionku. Wydolny układ wieńcowy pełni więc kluczową rolę w prawidłowej pracy serca. Jego niedomagania wpływają na wydolność serca, mogą powodować zaburzenia rytmu lub w skrajnych przypadkach niedotlenienia, prowadzić do obumierania części mięśnia jak to ma miejsce przy zawale serca.
Co wyznacza w sercu rytm?
Mięśnie z których zbudowane jest serce w odróżnieniu od mięśni szkieletowych nie są zależne od naszej woli. Aby wprawić je w ruch potrzebujemy czegoś co będzie nimi sterować, taką rolę pełni nasz naturalny generator rytmu: węzeł zatokowo-przedsionkowy.
Wytwarza on rytmicznie impulsy elektryczne które rozchodząc się po sercu pobudzając je do pracy. Czytaj więcej o czynności elektrycznej serca.
Co sprawia, że serce bije szybciej?
Oczywiście emocje, ale nie tylko… Nasze serce kiedy potrzeba, potrafi bić nie tylko szybciej ale i mocniej. Gdy organizm potrzebuje więcej krwi, serce przyspiesza rytm, a jeśli to okaże się niewystarczające może również kurczyć się mocniej dostarczając nawet kilkukrotnie więcej krwi. Regulacja częstości rytmu i siły skurczu, odbywa się poprzez pobudzanie receptorów komórek serca przez układ nerwowy oraz uwalniane do krwi hormony. Wspomniane mechanizmy przyśpieszania/zwalniania częstości rytmu to chronotropia, a zwiększanie/zmniejszanie siły skurczu nazywamy inotropią.
Serce w ciągu doby wykonuje ponad 100 tysięcy skurczów i przepompowuje w tym czasie ponad 7 000 litrów krwi. Taką tytaniczną pracę wykonuje nieprzerwanie w ciągu kilkudziesięciu lat naszego życia, warto więc o nie dbać i nie utrudniać mu pracy!
Serce cz.2 – czynność elektryczna