pulse

Pokaż swoim dzieciom jak zdrowo żyć

Jak sprawić, żeby nasze dzieci zamiast siedzieć przed komputerem spędzały czas aktywnie, co zrobić żeby na drugie śniadanie zamiast batoników i coli wybrały jabłko. Przedstawiamy kilka pomysłów…

Pokazywanie od najmłodszych lat dobrych nawyków sprzyjających zdrowemu odżywianiu i dbaniu o formę, daje dzieciom korzyści na całe życie!
Rodzice mogą nauczyć dzieci właściwego wybierania tego co jeść i jak aktywnie wypoczywać.
Oto kilka rad jak się do tego zabrać:

1. Świeć przykładem – wiadomo, że najlepsza nauka płynie z obserwacji i naśladowania, bądź przykładem dla swojego dziecka jak zdrowo żyć i dbać o kondycję. Nie oznacza to, że cały czas musisz być perfekcyjny, wystarczy, ze się starasz i zwracasz uwagę na możliwość wybierania rzeczy służących naszemu zdrowiu pokazując że zdrowie to istotna sprawa.

2. Bądź pozytywny – nikt nie lubi ciągłych zakazów, zamiast skupiać się na tym czego nie wolno pokazuj rzeczy dobre. Niech dbanie o zdrowie będzie zabawą a nie musztrą, chwal dobre zachowania i wybory co dodatkowo wzmocni pozytywny obraz Twojego dziecka.

3. Porusz całą rodzinę – zaplanuj aktywności w których może wziąć udział cała rodzina np. wspólny spacer, wycieczka rowerowa, wyjście na basen, lub chociażby zabawa w chowanego. W ten sposób wszyscy skorzystają z aktywności i czasu spędzonego razem.

4. Nie przesadzaj – nierealne oczekiwania lub zbyt wysoko postawiona poprzeczka prędzej czy później zniechęci każdego, nawyki wykształcają się pomału więc lepiej przyjąć metodę małych kroczków i cieszyć się z najmniejszych sukcesów.

5. Pozwól dziecku wybrać to co lubi – każde dziecko jest inne, pozwól mu spróbować różnych rzeczy, żeby mogło wybrać taką aktywność która najbardziej mu odpowiada, wtedy chętniej będzie aktywne i nie znudzi się szybko.

6. Ogranicz pożeracze czasu – oglądanie telewizji, granie w gry i komputer to straszni pożeracze czasu, ponadto sprzyjają podjadaniu i siedzącemu spędzaniu wolnego czasu. Ustal z dzieckiem, że czas spędzony przed ekranem nie może przekroczyć 2 godzin dziennie.

7. Nagradzaj zdrowo – nagradzanie dzieci słodyczami albo czasem przed telewizorem nie służy ich zdrowiu, w zamian lepiej umówić się na wycieczkę rowerową w weekend albo wyprawę do lasu.

8. Wprowadź zabawę w czytanie etykiet – niestety mało kto czyta etykiety produktów, czytając co zawierają produkty które kupujemy będziemy mogli bardziej świadomie dokonywać wyborów i unikać rzeczy które nie służą naszemu zdrowiu. Wykształcenie takiego nawyku u dzieci wpłynie pozytywnie na ich przyszłe odżywianie.

9. Niech obiad będzie wydarzeniem rodzinnym – zaangażuj dzieci w gotowanie i pozwól im wspólnie wybierać co będzie na obiad. Dzięki temu dzieci nauczą się planować przygotowywanie posiłków, a zaangażowane w ich przygotowywanie nie będą podjadały przed jedzeniem.

10. Bądź konsekwentny – nawyki utrwalą się tylko wtedy kiedy będą konsekwentnie powtarzane, pomagaj dziecku trzymać się zdrowego podejścia np. zabierając drugie śniadanie do szkoły, spędzając popołudnie czy planując wakacje. Ucz, że nasze przyszłe zdrowie i forma zależą od małych wyborów których dokonujemy teraz.

Oceń wpis:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...