pulse

Rejestrator pętlowy ILR – złapać nieuchwytne…

Większość zaburzeń rytmu serca udaje się zdiagnozować przy użyciu EKG lub zapisu Holtera. Czasem jednak arytmia jest nieuchwytna, zdarza się bardzo rzadko i możemy ja tylko podejrzewać. Co to jest rejestrator pętlowy i jak działa – czyli o tym jak złapać nieuchwytne…

Wiele informacji o sercu daje nam EKG, dobowy zapis Holtera pokazuje kondycję serca w różnych sytuacjach w ciągu całego dnia, ale czasem zaburzenia zdarzają się bardzo rzadko i nie da się ich przewidzieć ani wywołać… W takich przypadkach przychodzi z pomocą wszczepialny rejestrator pętlowy (ang. ILR – Implantable Loop Recorder)

Co to jest rejestrator pętlowy?
Urządzenie jest wielkości zapalniczki, zasilane z wewnętrznej baterii i nie wymaga podłączania żadnych elektrod. Wszczepia się je pod skórę w odpowiednio wybranym miejscu tak aby zapewnić możliwie najlepszy odczyt sygnałów z serca. Rejestrator na swojej obudowie posiada odizolowane obszary będące elektrodami, które „czytają” sygnały elektryczne docierające z serca. ILR w sposób ciągły analizuje prace serca i w razie wykrycia nieprawidłowości zapisuje sygnał w pamięci (sygnał podobny do EKG). Zapis pracy serca w pamięci może też być uruchomiony przez pacjenta, który poczuje dolegliwości lub niepokojące objawy. Wystarczy wcisnąć przycisk na pilocie a urządzenie uruchomi zapis, zapamiętując nie tylko obecny stan ale również to co działo się kilka chwil przed uruchomieniem zapisu.

Jak działa rejestrator pętlowy?
W urządzeniu wbudowana jest pamięć podręczna w której zapisuje się kilkadziesiąt sekund sygnału odebranego z serca. To co trafia do pamięci podręcznej cały czas jest zastępowane nowym zapisem tzn. „sygnał przesuwa się” tak, że zawsze mamy zapis z danej chwili, oraz to co działo się wcześniej. Jeśli urządzenie nie wykryje nic nieprawidłowego w pracy serca, ani pacjent nie wyzwoli przyciskiem w pilocie rejestracji, dane są w sposób ciągły zastępowane nowymi. Jeśli jednak zacznie się dziać coś co urządzenie zinterpretuje jako nieprawidłowe, dane z pamięci podręcznej zostają zapisane jako epizod. Lekarz może zaprogramować czas trwania zapisywanych epizodów oraz ile sekund przed rozpoznaniem arytmii ma zostać zapisane do epizodu – tak by złapać moment pojawienia się arytmii.
Podczas kontroli, lekarz odczytuje pamięć urządzenia i może przeanalizować zapisane epizody oraz ma dostęp do statystyk, które na bieżąco są gromadzone w urządzeniu.

Komu wszczepia się rejestrator pętlowy ILR?
Rejestrator ze względu na bardzo długi czas, w którym może obserwować prace serca, wszczepia się osobom, u których tradycyjna diagnostyka nie pozwala postawić diagnozy a objawy występujące u pacjenta mogą wskazywać na podłoże kardiogenne.
Najczęściej ILR stosuje się do diagnozowania niewyjaśnionych omdleń, które zdarzają się rzadko i nieregularnie. Metoda znajduje tez inne zastosowania, np. w elektrofizjologii do diagnozowania pacjentów poddawanych ablacji.

Rejestrator pętlowy coraz częściej jest stosowany również w Polsce. Niestety procedura ta nie jest refundowana przez NFZ, ale szpital wykonujący zabieg może zwrócić się do NFZ z prośba o sfinansowanie wszczepienia.

Oceń wpis:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,00)
Loading...

Mogą zainteresować Cię również: