Holter – 24h informacji
Kołatanie serca, zawroty głowy, szybka wizyta w przychodni i… nic? Jeśli sytuacja wygląda znajomo, zapisy EKG niczego nie wykazują, a czujesz, że coś jednak jest nie tak, czas wykonać badanie metodą Holtera…
Często zaburzenia rytmu serca mają charakter napadowy, pojawiają się w nieoczekiwanym momencie i znikają, przez co trudno je uchwycić na zwykłym badaniu EKG. Można oczywiście powtarzać to badanie wielokrotnie ale i wtedy nie mamy gwarancji, że uda nam się „złapać odpowiedni moment”.
Co to jest Holter?
W latach siedemdziesiątych, amerykański biofizyk Norman Holter wpadł na pomysł, aby badanie EKG wykonywać w sposób ciągły, przez całą dobę, co daje znacznie większą szansę złapania nieprawidłowości pracy serca.
Holter to powszechnie wykorzystywane badanie, służące do diagnostyki nie tylko zaburzeń rytmu serca, ale również nieprawidłowego ciśnienia tętniczego krwi.
Jak wygląda badanie metodą Holtera?
Badanie jest podobne do EKG, do ciała pacjenta przykleja się elektrody, które podłączone są do urządzenie zapisującego aktywność elektryczną serca. Różnica polega na tym, że urządzenie jest zminiaturyzowane i pacjent nosi je ze sobą przez całą dobę.
Przy Holterze ciśnieniowym, na ręku mocowany jest mankiet do pomiaru ciśnienia, podłączony do urządzenia które w równych odstępach czasu, cyklicznie rejestruje pomiary ciśnienia przez całą dobę.
Jak przygotować się do badania metodą Holtera?
Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie trzeba być na czczo, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, wszystkie stale przyjmowane leki powinniśmy normalnie zażywać . Urządzenia rejestrujące nie są wodoodporne więc w trakcie doby nie będziemy mogli wziąć prysznica ani wykąpać się. Warto wziąć to pod uwagę szczególnie w upalne dni i zadbać o higienę przed zamontowaniem rejestratora.
Co powinniśmy robić w czasie badania?
Badanie metodą Holtera, ma za zadanie rejestrować zapis EKG lub ciśnienie tętnicze krwi, podczas normalnych codziennych czynności. Dobrze abyśmy w trakcie doby mieli wysiłek, relaks i jak najwięcej różnych typowych dla nas aktywności, aby wykorzystać rejestrator do zapisu pracy serca w różnych warunkach. Podczas badania powinniśmy prowadzić dzienniczek, w którym będziemy notowali co robiliśmy o określonej godzinie, np. 12:00 rozpoczęcie badania, 12:30 spacer, 13:45 chodzenie po schodach, 22:00 pójście spać, itd. Pozwoli to osobie analizującej zapis, na lepszy opis badania i powiązanie zmian pracy serca z czynnościami jakie wykonywaliśmy. Jeśli zaburzenia zdarzają się w określonych sytuacjach, zadbajmy aby taka sytuacja się wydarzyła i zapiszmy godzinę oraz czy zaburzenie wystąpiło.
Co pokazuje wynik Holtera?
Zebrane podczas badania dane, zostają poddane obróbce, która z wielogodzinnego zapisu wychwyci interesujące i diagnostyczne epizody. Wynik badania to z reguły kilka kartek A4 na których oprócz analizy osoby opisującej, znajdują się dane statystyczne i wycinki z zapisu obrazujące zaburzenia wraz z informacja o której godzinie miały miejsce.
Na podstawie badania Holtera możemy stwierdzić te same zaburzenia co przy zwykłym EKG, jednak z reguły badanie służy wykryciu arytmii lub nieprawidłowości w układzie przewodzenia. Obserwacja w ciągu całej doby daje informacje o pracy serca w czasie snu kiedy serce zwalnia i często ujawnia pauzy, napadowe bloki serca lub migotanie przedsionków. Holter jest też pomocny w diagnozowaniu przyczyn niewyjaśnionych omdleń lub napadowych tachyarytmii pojawiających się przy wysiłku czy stresie.
Przy badaniu ciśnienia metodą Holtera otrzymujemy wartości minimalne i maksymalne ciśnienia w ciągu doby, oraz informacje o tym jak zmieniało się ciśnienie. Pozwala to wykryć nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze krwi, które ciężko zdiagnozować przy pojedynczym pomiarze ciśnienia. Tak precyzyjne informacje umożliwiają optymalne leczenie.
A jeśli 24h to za mało…
Pomimo dość długiego zapisu, zdarzają się zaburzenia, które występują bardzo sporadycznie i mimo powtarzania badań metodą Holtera, nie udaje się ich zarejestrować. Taka sytuacja ma często miejsce przy diagnozowaniu niewyjaśnionych omdleń. U takich pacjentów można zastosować wszczepialne rejestratory pętlowe (ILR).