pulse

Rejs dla serca

Na pokładzie „Daru Młodzieży” 90 polskich kardiologów popłynęło do Amsterdamu na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Rejs ma też wymiar symboliczny, ma być podziękowaniem dla Holenderskich kardiochirurgów za operacje polskich dzieci w latach 80.

W sobotnie popołudnie 24 sierpnia 2013 największy polski żaglowiec STS „Dar Młodzieży” wyruszył z grupą 90 polskich kardiologów w “Rejs dla serca” do Amsterdamu.
W Gdyni uroczyście pożegnano statek, były przemówienia zaproszonych gości oraz parada z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Rejs został zorganizowany przez prof. Mariana Zembalę ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. Witolda Rużyłło z Instytutu Kardiologii oraz kapitana Henryka Śniegockiego z Akademii Morskiej. Celem rejsu jest promocja polskiej medycyny oraz chęć podziękowania Holandii za zoperowanie kilkuset polskich dzieci z ciężkimi wadami serca. W latach 80-tych dzieci ze złożonymi, wrodzonymi wadami nie miały szans na skomplikowane zabiegi kardiochirurgiczne w Polsce. Powstał wtedy program Poolse Hartpatientjes Naar Nederland dzięki któremu Szpital Uniwersytecki w Utrechcie, w latach 1983-1990 przeprowadził bezinteresownie operacje u 400 małych pacjentów z Polski. W akcję po stronie polskiej zaangażowani byli z Instytutu Kardiologii prof. Maria Hoffman i prof. Witold Rużyłło, oraz z Centrum Zdrowia Dziecka prof. Krystyna Kubicka i prof. Grażyna Brzezińska.
Dzięki programowi przeszkoliło się w Holandii kilkadziesiąt polskich lekarzy, pielęgniarek i perfuzjonistów, co przyczyniło się do rozwoju polskiej kardiochirurgii.

Lekarze w ciągu kilku dni rejsu, dotrą na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), który rozpocznie się 31 sierpnia w Amsterdamie. To najbardziej prestiżowy kongres kardiologiczny w Europie. Bierze w nim udział 30 tys. lekarzy z całego świata, wymieniane są doświadczenia naukowe z dziedziny kardiologii i prezentowane najnowsze osiągnięcia nauki.

Podczas postoju w Amsterdamie planowane są uroczystości, podczas których ambasador Polski w Holandii wręczy odznaczenia państwowe holenderskim lekarzom, szczególnie zasłużonym w akcję operowania polskich dzieci.

O żaglowcu „Dar Młodzieży”
Żaglowiec szkoleniowy Akademii Morskiej w Gdynii, podczas 30 lat służby pod polską banderą odbył 174 podróże, przepłynął 500 tysięcy mil morskich i ponad 600 razy zawijał do portów całego świata.
Typ statku: trzymasztowa fregata
Port macierzysty: Gdynia
Zbudowany: 1982 r. w Stoczni Gdańskiej
Długość całkowita z bukszprytem: 108,8 m
Szerokość: 14 m
Zanurzenie: 6,6 m
Powierzchnia ożaglowania: 3015 m kw.
Wysokość masztów: 49,5m; 49,5m; 46,5m
Maksymalna uzyskana prędkość pod żaglami: 16,5 węzłów
Silnik główny: 750 KM
Załoga stała: 40

 

Oceń wpis:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...