pulse

Atak serca a nagłe zatrzymanie krążenia

Wiemy, że oba określenia dotyczą poważnych problemów z sercem. Czy atak serca i nagłe zatrzymanie krążenia to to samo?

Często słyszymy o ataku serca lub nagłym zatrzymaniu krążenia. Określenia te dotyczą poważnych problemów z sercem, ale każde z nich opisuje inny problem.

Atak serca
Atak serca nazywany również zawałem serca lub ostrym zespołem wieńcowym to stan, w którym przepływ krwi w tętnicach serca zostaje zahamowany lub znacznie ograniczony. Jeśli zablokowane naczynie prowadzące bogatą w tlen krew do mięśnia sercowego nie zostanie szybko odblokowane, obszar mięśnia zasilany przez tą tętnicę zaczyna obumierać.
Objawy ataku serca mogą być nagłe i obejmują z reguły ból w klatce piersiowej lub w górnej połowie ciała. Objawy ataku serca u kobiet i u mężczyzn często są zupełnie inne.
W czasie ataku, serce nie przestaje pracować, tak jak to się dzieje przy nagłym zatrzymaniu krążenia.

Nagłe zatrzymanie Krążenia
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to problem „elektryczny”. Polega na pojawieniu się szybkiej arytmii, która uniemożliwia sercu pompowanie krwi lub całkowitym braku rytmu. W większości przypadków pojawia się bardzo szybki rytm (migotanie komór), które uniemożliwia napełnianie się serca krwią przed kolejnym skurczem. Powoduje to zatrzymanie krążenia krwi. Brak przepływu krwi w mózgu w kilka sekund powoduje utratę przytomności i zatrzymanie oddechu. U nieprzytomnej osoby z zatrzymaniem krążenia puls jest niewyczuwalny.

Co zrobić jeśli zdarzy się atak serca lub nagłe zatrzymanie krążenia?
W obu przypadkach bezzwłocznie należy wezwać pogotowie ratunkowe!
Przy ataku serca czas odgrywa kluczowe znaczenie, każda minuta opóźnienia pomocy lekarskiej oznacza powiększanie się obszaru martwicy i zmniejsza szanse na pełny powrót to zdrowia. Do przyjazdu pogotowia należy ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej i obserwować czy jego stan się nie pogarsza.
Przy nagłym zatrzymaniu krążenia nieprzytomną osobę, u której brak wyczuwalnego pulsu należy jak najszybciej zacząć reanimować (2 wdechy 30 uciśnięć). Tu również czas odgrywa role, brak krążenia powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie dlatego nie wolno przerywać reanimacji, aż do przyjazdu pogotowia. Jeśli znajdujesz się w miejscu publicznym w pobliżu może znajdować się automatyczny defibrylator AED. Warto poprosić (nie przerywając reanimacji!) o znalezienie takiego urządzenia.

Czy atak serca i zatrzymanie krążenia mają ze sobą coś wspólnego?
Atak serca to problem z zablokowanym przepływem krwi, a NZK to problem „elektryczny”, mimo to występuje między nimi pewna zależność. Najczęściej atak serca nie powoduje nagłego zatrzymania krążenia. Z kolei często przyczyną nagłego zatrzymania krążenia jest właśnie atak serca.

Znacznie częściej niż NZK zdarza się atak serca, ale to właśnie nagłe zatrzymanie krążenia jest obecnie najczęstszą przyczyną śmierci, podczas gdy większość ataków serca pozwala po rehabilitacji wrócić pacjentom do zdrowia.

O ataku serca więcej przeczytasz w artykule: zawał serca – liczy się każda minuta!

Oceń wpis:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 4,31)
Loading...